automn

hamrah moshaver

automnRight
social
#

hamrah moshaver

ثبت ملک در سامانه املاک

پنج شنبه نوزدهم 1 1400

مقدمه

در ابتدای این مقاله و قبل از آنکه به سامانه ملی املاک و اسکان کشور بپردازیم، باید اشاره کنیم که در تاریخ 1399/10/07 قانون مالیات خانه های خالی وضع گردید و بندهای مهمی در آن گنجانده شد تا به واسطه ی اجرای آنها، از خالی ماندن خانه های مالکان و افزایش بی رویه قیمت مسکن در کشور جلوگیری شود. اجرای این قانون به سال 1400 موکول شد و مقرر شد تشخیص خانه های خالی به شکل زیر صورت پذیرد:
خانه ای که در شهرهای بالای صد هزار نفر هستند و کمتر از 120 روز سکونت در یک سال (365 روز) داشته باشد خانه خالی محسوب می شود و مالیات آن خانه ، بر مازاد 120 روز محاسبه خواهد شد.

سامانه ملی املاک و اسکان کشور

با ذکر این مقدمه، باید بگوییم که متولی انجام این قانون ، وزارت راه و شهرسازی و سامانه ای بنام سامانه ملی املاک و اسکان کشور می باشد که بر اجرای این قانون نظارت خواهد کرد.
در ادامه این مطلب ، بعد از معرفی سایت ملی املاک و اسکان کشور به نشانی amlak.mrud.ir و نحوه ورود و ثبت نام در آن ، چگونگی ثبت املام اصلی و فرعی را شرح خواهیم داد.


بیشتر بدانید: سامانه ثنا


به کانال تلگرام ما بپیوندید 


سامانه ملی املاک و اسکان کشور چیست؟

همانطور که گفتیم، در راستای انجام قانون مالیات بر خانه های خالی که در سال 1399 تصویب شد، مقرر گردید سامانه ای برای ورود اطلاعات املاک همه ی مردم ایجاد شود. به همین علت بود که سامانه ملی املاک و اسکان کشور به نشانی amlak.mrud.ir ایجاد شد و زیرساخت مناسبی برای ثبت املاک مردم فراهم گردید. اگر شما هم سوال دارید که چه کسانی و از چه تاریخی باید املاک خود را در سامانه ثبت کنند، باید بگوییم که روز 19 فروردین ماه 1400 به عنوان روز شروع این طرح تعیین گردیده و همه مردم مکلف شده اند از این تاریخ به بعد، شروع به ورود اطلاعات خود نمایند. اگر تا 2 ماه بعد از این تاریخ ، ملکی در این سامانه ثبت و تعیین تکلیف نگردد به عنوان خاله خالی محسوب شده و مطابق با جدول زیر ، مالیات مستقیم به آن تعلق می گیرد:


توجه داشته باشید که نه تنها صاحبان خانه ها ، بلکه همه مستاجران نیز باید اقامتگاه اصلی و فرعی خود را در سامانه جامع املاک مشخص نمایند. البته هدف اصلی از این طرح، شناسایی املاک مردم و همچنین مشخص شدن محل اسکان اشخاص است که می تواند در آینده ، علاوه بر موضوع مالیات ها، بر روی تصمیم گیری های دیگر نیز تاثیر گذار باشد. بنابراین ضروری است که همه مردم اطلاعات صحیحی از املاک و سکونتگاه های خود در سامانه ثبت نمایند. البته باید اشاره کنیم که علاوه بر ثبت واحدهای مسکونی، باید واحدهای تجاری و اداری نیز در این سامانه ثبت گردند.

مقاله پیشنهادی: سامانه وادانا


ورود به سامانه ملی املاک amlak.mrud.ir

برای ورود به سامانه ملی املاک می توانید از دو طریق اقدام نمایید:

۱- استفاده از موتور جسنجوی گوگل و تایپ کردن عبارت سامانه ملی املاک و یا آدرس amlak.mrud.ir

ورود به سامانه ملی املاک

۲- ورود مستقیم از طریق آدرس اینترنتی amlak.mrud.ir

توجه داشته باشید که تنها سایت اصلی برای ثبت املاک اصلی و املاک خالی مردم ، همین سامانه می باشد.

سایت سامانه ملی املاکamlak.mrud.ir

مقاله پیشنهادی: پیگیری مرسولات پستی


راهنمای ثبت ملک در سامانه ملی املاک و اسکان

برای ثبت ملک در سامانه ملی املاک و اسکان به ثبت نام در این سامانه نیاز است و موارد زیر برای ثبت نام الزامی است:

  1. ۱ورود شماره موبایلی که بنام خود شخص باشد.
  2. ۲سایر اطلاعات هویتی از جمله کد ملی و مواردی که برای تکمیل پروفایل کاربری مورد نیاز است.

پس از ورود به سامانه به نشانی amlak.mrud.ir و انتخاب گزینه "ورود به سامانه" ، باید شماره موبایل خود را وارد نمایید:

ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان

بعد از آنکه شماره موبایل به نام خود را وارد کردید ، باید یکبار کد ملی خود را وارد نمایید تا احراز هویت شما بطور کامل انجام شده و مشخص گردد این کد ملی ، صاحب شماره ی موبایل وارد شده می باشد یا خیر. در صورتی که احراز هویت به درستی صورت گرفت، باید در مرحله ی بعدی ، رمز عبوری برای حساب خود تعیین نمایید. پیشنهاد می شود این رمز عبور قوی باشد و ترکیبی از حروف و اعداد و علامت های خاص را برای این کار در نظر بگیرید:

ثبت نام سامانه املاک و اسکان

بعد از عبور از این مرحله ، ثبت نام برای ثبت ملک در سامانه ملی املاک و اسکان به درستی صورت گرفته و شما می توانید با اطلاعات خود و رمز عبوری که مشخص کرده اید ، وارد سامانه شوید. ذکر این نکته ضروری است که شما می توانید در صورت فراموشی رمز عبور سامانه، با شماره موبایل خود نسبت به بازیابی رمز عبور خود اقدام نمایید.


ثبت اطلاعات هویتی در سامانه ملی املاک و اسکان

بعد از ثبت نام در سامانه ، برای ثبت ملک در سامانه املاک نیاز است به عنوان اولین اقدام ، نسبت به ثبت اطلاعات هویتی در سامانه ملی املاک اقدام کنید تا احراز هویت شما بطور کامل انجام شود. این موضوع، تکمیل کننده ی ثبت نام اولیه شما در سایت می باشد.

بدین منظور، مطابق تصویر زیر، باید اطلاعات مورد نیاز را به درستی وارد کرده و دکمه "ثبت" را بزنید:

ثبت اطلاعات هویتی در سامانه ملی املاک

اکنون اطلاعات شما به درستی در سامانه ثبت ملک در سامانه املاک درج شده و پروفایل شما تکمیل گردیده است.

حالا می توانید لیست کامل املاک خود را در لیست زیر مشاهده کرده و آنها را تعیین تکلیف نمایید:

تعیین تکلیف ملک در سامانه املاک

منظور از تعیین تکلیف این است که مشخص کنید این ملک کدام یک از حالت های زیر را دارد:

  1.   ۱- مالک هستم
  2.   ۲- بخشی را واگذار کرده ام
  3.   ۳- کل ملک را واگذار کرده ام.
  4.   ۴- این ملک متعلق به من نمی باشد.

شما باید برای هر کدام از املاکی که در لیست آمده است، یکی از حالات بالا را تعیین نمایید.


نحوه ثبت اقامتگاه اصلی در سامانه ملی املاک

برای تعیین تکلیف، باید ملک خود را در لیست انتخاب کرده و مشخص نمایید که مالک این ملک هستید و یا به اشتباه در کارتابل شما قرار گرفته است. اگر شما مالک ملکی هستید و این ملک را در لیست خود نمی بینید باید نسبت به افزودن ملک اقدام کنید.

منظور از اقامتگاه اصلی ، ملکی است که در حال حاضر در آن ساکن هستید و در آن زتدگی می کنید. بدین منظور باید یکی از املاک خود را انتخاب کرده و مشخصات مربوط به محل سکونت خود را به شکل زیر تکمیل نمایید:

ثبت اقامتگاه اصلی سامانه املاک


ثبت اقامتگاه فرعی در سامانه ملی املاک

منظور از اقامتگاه فرعی ، ملکی است که بصورت موقت در آن ساکن می شوید. مثلا خانه ای در شهر دیگر دارید و سالی چند مرتبه به آن جا سر زده و ساکن می شوید. بنابراین باید ملک موقت خود را نیز تعیین کنید


نکات مربوط به ثبت ملک در سایت املاک
  •  اگر در داخل کارتابل شما ، ملکی وجود داشت که به نام شما نیست ، باید در جلوی آن ملک گزینه "این ملک متعلق به من نمی باشد" را انتخاب کنید.
  •  در صورتی که ملکی را فروخته اید اما هنوز آن ملک را در لیست خود می بینید، باید گزینه "کل ملک را واگذار کرده ام " و یا "بخشی از ملک را واگذار کرده ام" را انتخاب نمایید.
  •  اگر ملک خود را به مستاجر داده باشید باید آن ملک را به نام خود ثبت کنید و گزینه "شخص دیگری ساکن است" را انتخاب نمایید.


در پایان بخوانید: ثبت چک در سامانه صیاد و استعلام چک در سامانه صیاد

نتیجه گیری:

همانطور که مشاهده کردید، سامانه ملی املاک و اسکان کشور یکی از مهم ترین سامانه هایی است که در سال 1400 معرفی شده و در صورت اجرای صحیح و دقیق آن توسط مردم و دولت، میتواند در مدت کوتاهی ، بانک اطلاعاتی دقیقی از املاک مردم ایجاد کرده و در نهایت به ساماندهی مالیات خانه های خالی کمک کند. ما نیز در این مقاله سعی کردیم روش ثبت و تعیین تکلیف املاک را به زبان ساده توضیح دهیم.


 به کانال تلگرام ما بپیوندید

سوالات متداول


1- سامانه ثبت املاک و اسکان کشور چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

این سامانه برای ساماندهی وضعیت املاک به ویژه خانه های خالی ایجاد شده است و قرار است اطلاعات آن توسط مردم، در دو ماه تکمیل گردد.

2- نحوه ورود به سامانه ملی  ثبت املاک و اسکان کشور چگونه است ؟ 

شما می توانید از طریق موتور جستجوی گوگل و یا لینک مستقیم به آدرس amlak.mrud.ir وارد سایت ثبت املاک کشور شوید.

3- برای ثبت نام در سایت ثبت املاک کشور به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

همه مردم می توانند با استفاده از شماره موبایلی که به نام خود باشد در سایت ثبت نام کرده و وارد سامانه شوند. توضیحات کامل در مقاله ذکر شده است.

4- اگر صاحب چند ملک در شهرهای مختلف باشیم باید همه آنها را در سامانه املاک ثبت کنیم؟

بله شما باید همه املاک خود را ثبت نموده و یکی از آنها را به عنوان اقامتگاه اصلی و دیگری را اقامتگاه فرعی مشخص نمایید. نحوه انجام این کار بطور کامل شرح داده شده است.

منبع : ثبت ملک در سامانه املاک


(0) نظر
X